Nabídka:


MAPA OBCE ŽATČANY

Rozpočet obce

FIRMY V NAŠÍ OBCI
 

Počasí Brno - Slunečno.cz

Farnost Žatčany

Mateřské centrum Budulínek

Cena a kvalita vody

STATISTIKA:

TOPlist  

Zájezd pro seniory: Zelená hora a Žďár nad Sázavou

Úvodní stránka > Kulturní kalendář > Zájezd pro seniory: Zelená hora a Žďár nad Sázavou >
Datum konání akce:17.05.2019
 
Pořadatel akce:ZO Žatčany
 
Kontakt na pořadatele akce:Radka Procházková: prochazka.radka@seznam.cz
Edita Bílá: Edita.D@seznam.cz, tel. č. 722 104 532

Kulturní a sociální výbor ZO Žatčany zve všechny žatčanské občany

a především žatčanské seniory na výlet se zážitkem,

jedeme v pátek 17. května 2019

tentokrát do

Žďáru nad Sázavou

po stopách geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela.

V pátek 17.5.2019 vyrážíme ze zastávky u školy v 8,oo hodin, předpokládaný návrat je v 17.3o hod.

Naším prvním zastavením bude unikátní Zelená hora s výjimečnou stavbou poutního kostela sv. Jana Nepomuckého s půdorysem ve tvaru pěticípé hvězdy, která vznikla díky plodné spolupráci opata žďárského kláštera Václava Vejmluvy a geniálního architekta Santiniho-Aichela. Santini zde představu opata Vejmluvy o chrámu, v němž měl mít hlavní úlohu obrazec hvězdy, přetavil do mimořádně působivé podoby. Ze Zelené hory je nádherný výhled na Konventský rybník a zámek s klášterem.

Dalším zastavením bude oběd v penzionu Na stezce, poblíž hospodářského dvoru Lyra, který získal svůj název díky zvláštnímu půdorysnému tvaru s esovitě prohnutými postranními staveními. Santini zde poprvé v dějinách navrhl hospodářský objekt tak, aby shora připomínal hudební nástroj, na který hrají andělé.

Odpoledne navštívíme nejzajímavější místa bývalého cisterciáckého kláštera – nynějšího zámku, která jsou spojena s výjimečným Santinim. Seznámíme se s životem v cisterciáckém řádu, vstoupíme do osobního sídla opata, navštívíme baziliku minor Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše, zavítáme do obydlí mnichů, nahlédneme do studniční kaple a původních sádek ze 13.století.

V odpoledních hodinách se po výtečné kávičce a zákusku v zámecké kavárně vydáme zpět na cestu domů. Za KSV Žatčany se na všechny těší Edita, tel. č. 722 104 532.

Zájemci se registrují v obchodě u Březinů do 16.5.2019. Autobus je pro žatčanské zdarma, pro přespolní  za 100,- Kč. Žatčanským seniorům nad 60 let platí vstupné na památky obec.